Bill for 'Aug + Sep' explained:
===
Security deposit for BB Home UL 545 (1 month) = 545
Installation Charge for BB Home UL 545 = 250
Adjustments = Security deposit for BB Home UL 545 (1 month) + Installation Charge for BB Home UL 545 = 545 + 250 = 795
===
Fixed charges for General Urban LL for Aug = 195
Fixed charges for General Urban LL for Sep = 195
Fixed charges for BB Home UL 545 for 2014-Sep-12 to 2014-Sep-30 (on pro rata basis) => 19 days = 545/30 * 19 = 345.17
Usage charges for LL+BB for Aug + Sep = 235.8
Discount on Usage charges for LL+BB for Aug + Sep = 51
===
Current Charges = 195 + 195 + 345.17 + 235.8 - 51 = 919.97
Taxable Charges = Current Charges + Installation Charge for BB Home UL 545 = 919.97 + 250 = 1169.97
===
Service Tax on Taxable Charges = 1169.97 * (12/100) = 140.3964 = 140.40
Edu. Cess on Taxable Charges = 1169.97 * (0.24/100) = 2.807928 = 2.81
Higher Edu. Cess on Taxable Charges = 1169.97 * (0.12/100) = 1.403964 = 1.40
===
Current Charges after taxation = Current Charges + Total Taxes/Cess = 919.97 + (140.4 + 2.81 + 1.4) = 919.97 + 144.61 = 1064.58
===
Previous Balance = 694.95
Last Payment = 695.00
Account Balance = Previous Balance - Last Payment + Adjustments + Current Charges after taxation = 694.95 - 695 + 795 + 1064.58 = 1859.53
Amount Payable = 1860
Amount Payable(1860). However i am told to pay 1064 which does not include adjustments
You've to pay 1860 and
NOT 1064.
Will this amount be include din my next bill?
No. Check expected/estimated amount payable for your next bill below.
Starting from Oct your bill is monthly instead of bimonthly.
Your next bill for Oct (expected/estimated):
[assuming your usage charges + discount for LL+BB for Oct are half of what you had in Aug + Sep]
Fixed charges for General Urban LL for Oct = 195
Fixed charges for BB Home UL 545 for Oct = 545
Usage charges for LL+BB for Oct = 117.9
Discount on Usage charges for LL+BB for Oct = 25.5
==
Current Charges = 195 + 545 + 117.9 - 25.5 = 832.4
Taxable Charges = Current Charges = 832.4
==
Service Tax on Taxable Charges = 832.4 * (12/100) = 99.888 = 99.89
Edu. Cess on Taxable Charges = 832.4 * (0.24/100) = 1.99776 = 2.00
Higher Edu. Cess on Taxable Charges = 832.4 * (0.12/100) = 0.99888 = 1.00
==
Current Charges after taxation = Current Charges + Total Taxes/Cess = 832.4 + (99.89 + 2 + 1) = 832.4 + 102.89 = 935.29
==
Previous Balance = 1859.53
Last Payment = 1860
Account Balance = Previous Balance - Last Payment + Adjustments + Current Charges after taxation = 1859.53 - 1860 + 0 + 935.29 = 934.82
Amount Payable = 935
================
Did you pay Rs. 500 as deposit while applying for BB? It's mentioned right under "Loyalty Point", check "Deposit" field.
If yes, then BSNL did not deduct the 500. The deposit deduction should have reflected in the "Last Payment" field.
Last Payment should have been: 695 + 500
Account Balance = Previous Balance - Last Payment + Adjustments + Current Charges = 694.95 -
(695 + 500) + 795 + 1064.58 =
1359.53
Amount Payable =
1360
Therefore, "Amount Payable" should have been: 1860 - 500 = 1360